Strona główna » Kontrola oświetlenia

Kontrola oświetlenia

Rodzaj oświetlenia w naszym domu ma bardzo duży wpływ na nasze samopoczucie i na nasz komfort przebywania w danych pomieszczeniach. Światło jasne sprawia, że mamy lepszy humor, światło ciemniejsze pozwala na stworzenie miłego i ciepłego klimatu w danym miejscu. Taka zmiana oświetlenia, w zależności od tego co chcemy osiągnąć, możliwa jest dzięki zainstalowaniu inteligentnej żarówki.

Czym jest inteligentna żarówka?

Inteligentna żarówka to sprzęt, który pozwala w pełni kontrolować oświetlenie w naszym domu. Zainstalowanie jej nie wymaga specjalnych lamp, instalacji elektrycznych czy jakiejkolwiek specjalistycznej wiedzy. Mało tego jej wykorzystanie pozwala na zaoszczędzenie energii elektrycznej w domu, w którym zostaje zainstalowana.
Źródłem światła w inteligentnych żarówkach nie są żarniki a diody LED. W zależności jak zaawansowane i rozbudowane jest urządzenie mogą w niej znajdować się dwie diody lub więcej. Są modele, w których zamontowane są diody kolorowe, wtedy wykorzystując różne świetlne połączenia, można tworzyć wiele kombinacji świetlnych.

Jak działa?

Inteligentna żarówka jest normalnie wkręcana do oprawy świetlnej. Jej włączanie i wyłączanie odbywa się poprzez naciśnięcie zwykłego włącznika. Jednak by w pełni korzystać z jej wszystkich funkcji trzeba ją podłączyć do domowej sieci WiFi.
W niektórych modelach takich żarówek służy mostek, ale dodatkowo trzeba na smartfon lub tablet ściągnąć odpowiednią aplikację. Dana aplikacja pozwala na kierowanie światłem inteligentnej żarówki z poziomu urządzenia. Wszystko zależy od rodzaju żarówki, poprzez tablet lub smartfon, można zmieniać oświetlenie na jaśniejsze lub ciemniejsze, zmieniać jego kolory, tworzyć różne świetlne kompozycje, kontrolować ile zużywa się energii.

Zalety inteligentnych żarówek

Takie nowoczesne żarówki mają wiele zalet. Ich żywotność jest bardzo długa, producenci dają im nawet 20 lat działania, przy dziennym świeceniu przez kilka godzin.
W każdej chwili można je włączyć w smart home. Wtedy doskonale można synchronizować oświetlenie z muzyką lub włączać je, sterując głosem.