Strona główna » Zdalne sterowanie oświetleniem

Zdalne sterowanie oświetleniem

Oświetlenie jest ważnym elementem w domu, pozwala na komfortowe korzystanie z danych pomieszczeń. Ważne jest dobranie odpowiedniego natężenia oraz rozmieszczenie i barwa światła do wykonywanych czynności. Zdalne sterowanie oświetleniem daje funkcjonalną przestrzeń oraz pozwala zaoszczędzić energię i daje poczucie bezpieczeństwa, a także oszczędza czas użytkownika i pozwala mu na wygodę.

Dla kogo jest zdalne sterowanie oświetleniem?

Zdalne sterowanie oświetleniem przeznaczone jest dla każdego kto chce zautomatyzować włączanie i wyłączanie światła w zależności od pory dnia lub aktualnych potrzeb. Sterować można światłem wewnątrz i na zewnątrz budynku. Jest to uzależnione od rozmieszczenia sensorów. W przypadku oświetlenia zewnętrznego dobrym rozwiązaniem jest automatyczne włączanie się światła gdy zapada zmrok lub gdy wracamy do domu. Zdalne sterowanie oświetleniem wykorzystać można jako stymulator obecności wówczas należy ustawić światła tak by włączały się w określonych porach dnia nawet gdy nie ma nikogo w domu. Takie rozwiązanie może zapobiec ewentualnym kradzieżom.

Działanie zdalnego sterowania oświetleniem

Pierwszym krokiem jest montaż inteligentnej instalacji elektrycznej, która ma za zadanie za pomocą urządzeń zbierać, przekazywać i przetwarzać informacje, a później odpowiadać na nie za pomocą konkretnych czynności. Dzięki temu system sam reaguje na bodźce i wysyła powiadomienia.
Ważnym etapem powiązania ze sobą urządzeń jest ich odpowiednie zaprogramowanie w zależności od potrzeb użytkownika.

Dobór okablowania do zdalnego sterowania oświetleniem

Ważnym elementem instalacji jest okablowanie. Na rynku dostępne jest magistralne, bezprzewodowe lub mieszane okablowanie w zależności od potrzeb.
Magistralne okablowanie jest najbardziej znane. Umożliwia rozbudowę systemu oraz połączenie ze sobą elementów będących daleko od siebie lub umieszczony w trudno dostępnych miejscach.
Okablowanie bezprzewodowe nie wymaga kucia ścian i może być montowany w już istniejących budynkach.
Najbardziej polecanym okablowaniem są w systemy mieszane.