Strona główna » Przesyłka paletowa – kiedy trzeba z niej skorzystać?

Przesyłka paletowa – kiedy trzeba z niej skorzystać?

Przewóz niewielkich paczek jest dość łatwą czynnością. Wystarczy ich zawartość spakować, zabezpieczyć i przekazać kurierowi. Niestety większość towarów – choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę – to artykuły o dużych gabarytach. Ich przewóz jest dużym wyzwaniem i wymaga zaangażowania specjalnych platform, to jest palet.

Przesyłka paletowa – co to jest?

Z punktu widzenia firmy transportowej jest to przesyłka, do transportu której wykorzystuje się palety. Mowa tu o najczęściej drewnianych platformach, z których każda (zwłaszcza w przypadku europalet) ma dość ujednolicone wymiary. Jeśli chodzi o palety EUR, to wynoszą one dokładnie 120 x 80 cm. Jest to wymiar dostosowany zarówno do przewożonego w ten sposób towaru, jak i do pojazdu, we wnętrzu którego będzie się on znajdował. Dzięki paletom możliwe jest skuteczne odizolowanie towaru od podłoża. I właśnie dlatego są one wykorzystywane nie tylko do przewożenia towarów, ale też ich przechowywania.

Co można przewozić na paletach?

Zakres przewożonych za pomocą palet towarów jest bardzo szeroki. Najczęściej transportuje się w ten sposób maszyny, duże partie niewielkich towarów i artykuły przemysłowe. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, przesyłka paletowa jest przeznaczona dla towarów o masie od 31 kilogramów w górę. Ze względu na specyficzny kształt palety, można w ten sposób przewozić nawet kilkusetkilogramowe przesyłki. Zakres przewożonych w ten sposób towarów określają stosowne rozporządzenia.

Kto może skorzystać na przesyłkach paletowych?

Z korzyści, jakie oferują przesyłki paletowe, może skorzystać np. branża e-commerce. Jeśli zatem ktoś prowadzi sklep internetowy i chce szybko uzupełnić posiadany zasób towaru, może to łatwo zrobić za pomocą tej formy przesyłki. Z przesyłek paletowych korzystają też duże przedsiębiorstwa, a także podmioty, które chcą przewieźć w ten sposób towar o bardzo dużej wartości. Również osoby prywatne mogą przesyłać przedmioty za pomocą przesyłek paletowych. Można to zrobić za pośrednictwem strony internetowej Kuriernet.pl.

Podsumowując, przesyłka paletowa to wygoda, komfort i szybkość dostawy. Jest to też sposób na szybki załadunek i rozładunek towaru.